O nás

Doc. MUDr. Igo Kajaba, PhD.

Základný predpoklad existencie života človeka zabezpečuje v ľudskom tele ustavičná látková premena (metabolizmus) prostredníctvom prívodu živých látok, prítomnosti enzýmov a funkcií hormonálnej, látkovej a nervovej regulácie.

Je známe, že približne 1/3 enzýmov si vyžaduje prítomnosť kovových iónov, ako aktivátorov ich činnosti a preto sa nazývajú metaloenzýmami. Viaceré z nich vykazujú špecifickú funkciu ochrany buniek pred oxidačným poškodením a vzniku oxidačného stresu organizmu a práve tieto enzýmy obsahujú prvky, ako sú: zinok, meď, mangán, nikel, chróm, železo, selén a iné.

Nerastné prvky plnia aj iné dôležité funkcie v tkanivách, napríklad stavebné - vápnik, fosfor, horčík, draslík, fluór, kremík a jód. Jód predstavuje základnú zložku hormónov štítnej žľazy, zinok a nikel sa zúčastňujú na tvorbe hormónu inzulínu, selén prestavuje integrálnu súčasť najvýznamnejšieho antioxidačného enzýmu glutationperoxidázy. Chróm je základnou zložkou glukózového tolerančného faktora, ktorý reguluje a umožňuje metabolizmus cukrov a podporuje účinok inzulínu v tkanivách a zabraňuje najmä vzniku tzv. stareckej cukrovky. Minerálne látky zabezpečujú aj stálosť vnútorného prostredia (homeostázu) a udržiavanie tzv. acidobazickej rovnováhy, na ktorej sa zúčastňujú hlavne sodík, chlór, draslík, vápnik, horčík, fosfor a síra. Významná je tiež ich úloha pri regulácii prenosu nervových vzruchov, najmä sodíka, vápnika, draslíka a horčíka.

Väčšina z uvedených nerastných látok je obsiahnutá práve v morskej soli, z ktorej sa tieto uvoľňujú a nachádzajú v prostredí soľnej jaskyne a pri pobyte v nej sa prirodzenou cestou slizničného vstrebávania, ale aj tráviacim traktom dostávajú do organizmu a zlepšujú tak príjem a jeho zásobenie týmito nenahraditeľnými zložkami, bezpodmienečne potrebnými pre dobré zdravie, výkonnosť a celkovú prosperitu všetkých vekových kategórií obyvateľstva. Naviac, príjemné prostredie združené s tichou reprodukciou podmanivej hudby je ideálnym miestom pre duševný relax, meditáciu, pohodu, ale aj pocit radosti a životného šťastia!

Vedecky a prakticky zdôvodnené indikácie pobytu, resp. liečebných kúr v soľnej jaskyni z hľadiska chorôb tráviaceho traktu:
- Zápaly ústnej sliznice, ďasien, jazyka, periodoncia, slinných žliaz a pri paradontóze
- Neinfekčné zápaly sliznice pažeráka, žalúdka, dvanástnika, tenkého a hrubého čreva.
- Psychosomatické choroby, ako sú vredy žalúdka a dvanástnika, dráždivé hrubé črevo, funkčné poruchy žlčníka a žlčových ciest (najmä sklon ku kŕčovým stavom).
- Zdĺhavé nešpecifické zápaly čriev, napr. pre vredovo - krvácajúcom zápale hrubého čreva a konečníka (tzv. colitis ulcerosa), v rekonvalescencii a v kľudovom štádiu (potláča sa nové vzplanutie ochorenia), ale rovnako tiež pri fibrotizujúcom zápale v tráviacom trakte - Crohnovej chorobe.
- Zdĺhavé ochorenia pečene autoimunitnej povahy.

Vo všetkých prípadoch ide o účinnú podporu základnej liečby, v pokojovom období o významnú sekundárnu prevenciu prípadného návratu prudkého štádia choroby.

Doc. MUDr. Igo Kajaba, PhD.,Internista - gastroenterológ
Ústav preventívneho lekárstva a klinickej medicíny