Minerály morskej soli
Morská soľ z ložísk Mŕtveho mora (Jordánsko , Izrael) obsahuje až 55 % minerálov (najviac zo všetkých morí sveta), zostatok 45 % tvorí samotná morská soľ. Liečba respiračných ochorení a priaznivé zdravotné účinky na ľudsky organizmus sú pôsobením týchto minerálov, nižšie uvedených :
Síra: Je podstatnou súčasťou laterálnych reťazcov aminokyselín cysteinu a methionínu. Tie sú zase súčasťou bielkovín, ako je keratín. Podporuje výživu očnej rohovky, kože, nechtov, vlasov a ďalších tkanív. Zvyšuje ich pevnosť.
Kremík: Omladzuje všetky tkanivá, vrátane stareckej pokožky. Nedostatok spôsobuje rýchle a predčasné starnutie všetkých buniek a tkanív, rýchle vyčerpanie, ubúdanie telesných a duševných schopností, ďalej zvýšené množstvo kyseliny močovej, starecké svrbenie, tenkú pergamenovú pokožku a vredy na koži, precitlivelosť na vonkajšie podnety, opuchy žliaz a lymfatických uzlín, chronické hnisanie, páchnuce výpotky, slabé väzivové tkanivo /v tomto prípade podporujú pevnosť tkanív ešte obsiahnuté fluoridy vápnika/. Obmedzuje vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov a vznik zápalov väzivového tkaniva. Vyskytuje sa v organizme vo všetkých bunkách väzivového tkaniva, vo vlasoch a nechtoch. Kyselina kremičitá spôsobuje, že tkanivá sú pevné a držia. Obsah kyseliny kremičitej závisí na staroba tkaniva. Kremík a jeho zlúčeniny sa označujú tiež ako "liek proti starnutiu".
Chróm: Spoločne s inzulínom reguluje metabolizmus cukru v krvi.
Kobalt: Je súčasťou vitamínu B12 a podporuje vstrebávanie železa z čriev. Vylučujú ho obličky. Jeho nedostatok sa môže prejaviť anémiou.
Molybdén: zabraňuje žltnutiu látok v bunkových stenách. Obrazne povedané, molybdén nedovolí, aby sme "zhrdzaveli". Svojim účinkom pripomína vitamín E. Pôsobí ako prevencia proti dne.
Jód: Podporuje činnosť štítnej žľazy a hormonálneho systému.
Sodík: Zabraňuje vysušovaniu kože a reguluje príjem cukru. Ovplyvňuje funkciu bunkových membrán.
Vápnik: Je súčasťou kostí, zubov a znižuje alergické reakcie v tele. Zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Z vonku napomáha pri hojení rán a ukľudňuje pleť.
Draslík: slúži ako energetická výživa pre bunky, eliminuje opuchy a podporuje činnosť srdca.
Horčík: Výrazne sa podieľa na metabolizmebielkovín, tukov a cukrov a tým je nepostrádateľným pre celkové energetické hospodárstvo. Je potrebný pre činnosť srdca, odbúrava stres, obmedzuje vznik kŕčov a porúch srdcového rytmu. Napomáha správnej funkcii enzýmov. Chráni organizmus pred tvorbou močových kameňov.
Železo: Organická forma je vynikajúcim prostriedkom pri chudokrvnosti. Napomáha k ružovému sfarbeniu pokožky. Má schopnosti urýchľovať biochemické procesy. Bez železa by nebol možný prenos kyslíka z pľúc do najrôznejších orgánov tela, ako napr. Srdce, svaly, pečeň a mozog. Štítna žľaza, centrálna nervová sústava, udržiavanie telesnej teploty a ochrana proti mikroorganizmom bez železa nefungujú. Je dôležité pre niektoré mozgové funkcie /schopnosť učenia/. Predchádza vyčerpaniu, prospieva koži, vlasom a nechtom. Nedostatok sa prejavuje bolestivými ústnymi kútikmi, drsnou pokožkou, zbrázdenými nechtami, trvalou únavou, bolesťami hlavy, nespavosťou, nervozitou, ťažkosťami s prehĺtaním, častým búšením srdca alebo dýchavičnosťou. Vitamín C podporuje vstrebávanie železa.
Mangán: Je dôležitý pre stavbu kostí, zubov a väziva. Pomáha pri metabolizme sacharidov a v pečeni zabezpečuje odbúravanie toxických látok skôr ako uškodia organizmu. Tým podporuje obranyschopnosť organizmu. Má dôležitú úlohu pri alergiách a tiež zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe faktoru zrážanlivosti krvi.
Meď: Skrášľuje pokožku a vlasy a podporuje imunitný systém. Zúčastňuje sa na tvorbe červených krviniek, pretože železo sa nemôže bez medi ukladať do hemoglobínu. Nedostatok vedie k chudokrvnosti, nedostatočnému využívaniu vitamínu C. Je nepostrádateľná pre metabolizmus bielkovín a pre stavbu zvláštnych tukových látok v mozgu. Má dezinfekčné účinky a v tele je súčasťou mnohých protilátok proti pôvodcom mnohých ochorení.
Nikel: Ovplyvňuje alebo posilňuje funkciu rôznych hormónov, napr. Inzulínu. Má stabilizačný účinok na krvácavosť a aktivizuje celý rad enzýmov metabolizmu sacharidov a energetického hospodárstva. Podporuje vstrebávanie železa a tlmí účinky stresového hormónu adrenalínu.
Selén: posilňuje imunitný systém a chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Pôsobí proti chemickým alergénom, zvyšuje plodnosť, zlepšuje funkciu buniek, pečene, svalov a slinivky brušnej. Zlučuje sa s ťažkými kovmi a tým ich neutralizuje. Má protirakovinové účinky.
Zinok: Hneď po železe je to čo do množstva druhým najčastejším prvkom v ľudskom organizme. Máme ho 2-4g. Vysoké množstvo je v očnom tkanive a v Langerhasových ostrovčekoch /bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín/, v mužských pohlavných orgánoch a kostiach. Nedostatok sa prejavuje častejšie ako u ostatných prvkov. Bez zinku je narušené hojenie a zhoršené videnie. Môže dôjsť k ochoreniu kože, padaniu vlasov, alebo nedostatočnému rastu. K ďalším príznakom patrí narušenie citlivosti čuchu, chuti, biele škvrny na nechtoch, neplodnosť a psychické poruchy. Nedostatok oslabuje imunitu. Nedostatok sa vyskytuje u ľudí, ktorí trpia zápalmi čriev, ako napr. ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Dedičná kožná choroba acrodermatis anteropathica sa vyznačuje narušením príjmu zinku. Podávaním zinku sa táto choroba výrazne zlepší. Spoločne s meďou pôsobí na hodnoty cholesterolu. Pri diabete a u prostatických problémoch je potrebné veľké množstvo zinku.
Sírany: Napomáhajú odbúravať žlčové kamene a tuky, a to zvýšenou produkciou žlčových kyselín. Redukujú obsah tuku v pečeni. Popri vylučovaniu žlče podporujú sírany sekciu enzýmov pankreasu, ako sú amyláza a lipáza, ktoré sa tiež starajú o to, aby trávenie dobre fungovalo. Sírany vynikajúco pôsobia na akné.
Fluoridy: Znižujú kazivosť zubov a zvyšujú pevnosť kostí.
Fosforečnany: Fosfor dodáva silu, energiu a je dôležitou stavebnou látkou. Zúčastňuje sa na prenose energie zo živín. Je obsiahnutý v molekulách kyseliny adenosintrifosforečnej /ATP/, ktorá sa neustále tvorí vo všetkých telesných bunkách. Bez nich by neexistovala činnosť svalov ani telesné teplo, vnímanie, ani rast. Fosfor tiež slúži ako stavebná látka dedičnej informácie vo vnútri bunky a podporuje rýchle zrážanie krvi.
Chloridy: chlór sa vyskytuje v tele spolu so sodíkom. Podieľa sa na aktivite niektorých enzýmov, ktoré urýchľujú určité chemické reakcie. V žalúdku tvorí súčasť kyseliny chlorovodíkovej, ktorá tu likviduje všetky možné druhy baktérií.
Minerály spomaľujú starnutie, celkovo vyživujú telo, eliminujú riziko vzniku osteoporózy, chudokrvnosti a nedostatočnej minerálovej výživy tkanív.