O nás

MUDr. Tibor Barta, PhD.

Liečbu akútnych, ale najmä chronických chorôb dýchacích orgánov (alergická a nealergická nádcha, chronický a akútny zápal hlasiviek, astma), ale aj stavy po chirurgických zákrokoch nosovej dutiny (nosovej priehradky, nosových mušiel), prínosových dutín, hltana (operácie hltanovej a podnebných mandlí) a hrtana (operácie na hlasivkách), je vhodné podporiť tzv. klimatickou liečbou.

Klimatická liečba, číže klimatoterapia, patrí medzi nemedikamentózne liečebné metódy, pri ktorých je organizmus vystavený účinkom špeciálneho klimatického prostredia (vysokohorské prostredie, pobyt pri mori, ale napríklad aj v jaskyni). Klimatická liečba urýchľuje liečebné a hojace procesy. Soľ, ktorú denno-denne používame pri varení a príprave jedál, má aj iné využitie. Využívajú sa aj liečivé účinky minerálov. Liečebný účinok soli je známy už storočia. Príkladom sú rôzne procedúry na báze soli, či už priamo v soľných baniach alebo za pomoci rôznych inhalačných prístrojov v sanatóriách. Všeobecne sa odporúčajú prechádzky pri mori, predovšetkým za rána alebo po dobrom vlnobití, keď je ovzdušie ionizované a nabité prvkami jódu. No aj keď nás príroda na Slovensku neobdarila morom, blahodarné účinky morskej mikroklímy je možné získať aj u nás v soľných jaskyniach. V ich ovzduší vládne výnimočná mikroklíma, vyznačujúca sa jedinečnou bakteriologickou čistotou. Vzhľadom na to, že soľ je jedným z prvkov nášho organizmu, je pre nás veľmi dôležitá.

Z pohľadu lekára otolaryngológa (špecialistu na choroby hlavy a krku) rozhodne odporúčam liečebné procedúry v soľných jaskyniach, ktoré výrazne napomáhajú zlepšiť kondíciu pacienta a urýchľujú hojenie a liečenie chorôb nosovej dutiny, prínosových dutín, hltana, hrtana a štítnej žľazy. Pôsobenie tejto mikroklímy má však výrazné blahodarné účinky aj na iné choroby.

MUDr. Tibor Barta, PhD, primár I. ORL kliniky FNsP Bratislava